Taco to jedno z pierwszych słów które przywodzą na myśl Meksyk. Obok tortilli, tequili, kaktusów, to jeden z ważniejszych symboli Meksyku.

W świecie języka hiszpańskiego, słowo taco ma prawie 40 znaczeń lub źródeł. Słowo to pochodzi z nahuatl, tak jak mole i atole lub awokado i pomidory i wiele innych.

Niektórzy badacze uważają, że słowo taco powstało prawdopodobnie od słowa „itacate” czyli „jedzenie przygotowane na wynos”.
Z drugiej strony mamy następujące słowa:
1. „Tlaco”, które również wywodzi się z nahuatl, od słowa „tlahcol” co oznacza „pół” lub „środek”, a odnosi się do jednej z faz księżyca.
2. „Tlacocoa”: w środku lub następujący
3. Miasto Tlacotalpan, Veracruz. Znajduje się na lewym brzegu rzeki Papaloapan, jest częścią regionu Costa de Sotavento. Tlacotalpan należał do terytorium Totonaków w XII wieku, pierwsi mieszkańcy osiedlili się tam w 900 AD. Nazwa miasta oznacza „między wodami”.
4. Tlaco, waluta Nowej Hiszpanii o wartości 1/8 Srebrnego Reala, były bite w miedzi, innych metalach, a czasem nawet wyrabiane z drewna.

Inne źródła spekulują, że taco jest pochodzenia europejskiego. Nowy słownik języka hiszpańskiego wspomniał znaczenie słowa taco -przekąska, która towarzyszy zwykle piciu wina (poza godzinami głównych posiłków). Serafin E. Calderon w 1847, w pracy zatytułowanej „Sceny Andaluzji”, napisał: „Weź ten kielich i to taco.” Odnosił się jednak do hiszpańskich przekąsek zwanych tapas.

Tak więc, korzystanie z tortilli jako „opakowania” do jedzenia jest 100% prekolumbijskie, ale starożytnym Meksykanom nie było znane pod tą nazwą.

Administracyjne potwierdzenie nazwy „taco” to rok 1918, w którym konstytucyjny rząd Meksyku przyznał sporą liczba licencji, przekształcając nieformalne taquerias w mające trochę bardziej formalny charakter restauracje i jadłodajnie (bary).

Warto również podkreślić, że tacos robi się tylko z tortillą kukurydzianą.

posted by molino on mar 9

Leave a Reply


Fatal error: Call to undefined function body_out2() in /wp-content/themes/cooking-blog-theme/single.php on line 68