Pan de Muerto

9 jaj
1 kg mąki
300 g masła
2 paczki drożdży (22g) lub ok. 10 dkg drożdży na wagę lub w kostce
300 g cukru
łyżeczka soli
ciepłe mleko i woda (ile przyjmie ciasto, około 300 ml mleka i 300 ml wody)
Wanilia i anyż

Przesiać mąkę, w kopczyku zrobić wgłębienie, wbić w nie jajka, dodać masło, sól, drożdże w proszku, mleko wodę i aromaty. Wyrobić ciasto, aby było elastyczne, na koniec wybić ciasto o stolnicę. Odstawić do wyrośnięcia (musi podwoić objętość). Wysmarować blaszki tłuszczem i wysypać mąką.
Z wyrośniętego ciasta uformować 4 kulki, z każdej oderwać po małym kąsku, dodać trochę mąki, zagnieść, uformować 3 paseczki i jedną kulkę. Z ciasta uformować okrągłe chlebki, ułożyć ciasto, na nim według zdjęcia 3 paski i u góry kulkę. Można posmarować po wierzchu rozkłóconym jajkiem, piec 45-55 min w temp 180°C. Mniejsze chlebki gotowe są szybciej.

Na koniec posmarować masłem i posypać cukrem pudrem.

To tyle przepis oryginalny, moja teściowa przekonała się do drożdży w proszku i używa ich zamiast proszku do pieczenia i zostawia ciasto do długiego rośnięcia, niekiedy nawet 24 h. Ja wolę zrobić zaczyn z drożdży, najlepsze są te z dużej kostki, zalewam je ciepłym, ale nie wrzącym mlekiem, dodaję łyżkę mąki i cukru i odstawiam do wyrośnięcia. Można też zrobić ciasto z maki wody, drożdży i szczypty soli, zostawić do wyrośnięcia, potem dodać cukier i masło.

Przepis na specjalną okazję. Piecze się je na Dzień Zmarłych i składa się na ołtarzach przygotowywanych dla zmarłych, razem z kwiatami cempasúchil (z j. nahuatl- cempōhualxōchitl: dwadziecia kwiatów), ulubionymi daniami zmarłego, słodkimi czaszkami z cukru, tamales, sezonowymi owocami. I oczywiście zajada w domu.

posted by molino on paź 28

Leave a Reply


Fatal error: Call to undefined function body_out2() in /wp-content/themes/cooking-blog-theme/single.php on line 68